Новости

  • Сите
  • Акции
  • Настани
  • Новости
  • Совети

Втора интервенција за евакуација на безживотно тело од тешко пристапен планински терен (фото+видео)

Во 15:04ч. оперативниот центар на ПСС при Црвен крст Охрид, доби повик од жител на с. Брежани, Општина Дебрца, со …

Уште една среќна завршница на пребарување по исчезнато лице во Дебрца

На 19.06.2023 година, во 20:55ч., оперативниот центар на ПСС Охрид, од страна на СВР доби пријава за исчезнато женско лице …

Видео честитка по повод денот на Македонското Воено Воздухопловство

По повод 10 јуни, денот на Македонското Воено Воздухопловство, Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид и нејзините волонтери, би …

Предупредување и апел до граѓаните

Почитувани, Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид, Ви се обраќа со предупредување и апел за избегнување од употреба на …

Промотивен настан во Грамш, Р. Албанија

На 04.10.2022 година, во организација на општина Грамш се одржа промотивен настан за презентација на активностите спроведени во рамки на …

Презентација на новата Планинска куќа Брежани

Изминатата недела во селото Брежани, општина Дебрца, беше отворена Планинската куќа Брежани, која всушност е реконструкција на старата училишна зграда …

Панел дискусија: Предизвици и современи трендови во планинското спасување во Европа

Минатата недела, во Охрид се одржа панел дискусија, на која за прв пат, пред високи претставници на државните институции, се …

Втора интервенција во населбата Канео

Утрово, во 9:25ч. колега од ПСС кој живее во населбата Канео, побара асистенција од своите колеги, за имобилизација и транспорт …

Видео интервју на Ohridnews со Претседателот на комисијата за терестријално спасување при ICAR, Г-дин Гебхард Барбиш од Австрија

На 4-ти мај, Претседателот на комисијата за терестријално спасување при ICAR (International Commission for Alpine Rescue), Г-динот Гебхард Барбиш од …

Организирана промотивна снежна авантура на Галичица

Иако сме веќе длабоко навлезени во пролетта, одличните снежни услови на Галичица ни овозможија прекрасно снежно другарување со младите волонтери …

Практична обука за спасување на нетехнички планински терен во Грамш, Р. Албанија

Во рамки на Проектот „Нови можности за безбеден зимски авантуристички туризам“, финансиран од ЕУ, ИПА Програмата за прекугранична соработка со …

Остварена работна посета во село Брежани, општина Дебрца

Во текот на вчерашниот ден заедно со г-дин Елвис Али, програмски менаџер за ИПА 2 програмата за прекугранична соработка со …

Успех на спасувачите од Поградец

Минатиот викенд, во Албанија се одржа првото државно првенство за спасување на вода, на кое тимот од Поградец, освои прво …

Промотивно видео за опремата за спасување во зимски услови

Видео презентација на опремата за делување во зимски услови, наменета за Планинската спасителна служба при Црвен крст Охрид. Оваа најсофистицирана …

Нова специјализирана опрема за хеликоптерско спасување

По воспоставувањето на соработката со армискиот воздухопловен ВИНГ и реализацијата на интензивните заеднички тренинзи минатата година, ја увидовме потребата од …

Предновогодишна забава за најмладите алпинисти и спасувачи

Пред самиот крај на годината, во тренинг центарот на ПСС имавме неповторлива можност да се дружиме со дечињата од членовите …

Реномираниот портал Ohrid News додели признание на Планинската Спасителна Служба (видео и фото)

Вчера, на годишната ревија на настани за 2021, која порталот Ohrid News ја организира традиционално на крајот од секоја година, …

Уште една асистенција за евакуација на лице заглавено со возило на Галичица

Во текот на вчерашниот ден, во 20:36ч. оперативниот центар на ПСС беше алармиран од Центарот за управување со кризи, со …

Златен волонтерски сертификат за 2021

По повод 5-ти декември, светскиот ден на волонтерството, бевме позитивно изненадени од Младински културен центар – Битола (Волонтерски центар на …

Нов планинарски дом во село Брежани, Општина Дебрца

Реконструкцијата на старата училишна зграда во с. Брежани, Општина Дебрца се ближи кон својот крај. Општина Дебрца ќе добие современ …

Потпишан Меморандум за соработка меѓу ПСС и ИПА Охрид (Интернационална Полициска Асоцијација)

Во текот на вчерашниот ден, во просториите на Оперативниот и тренинг центар на Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид …

Одржан ЕХО Фестивал на планински филм во Оперативниот центар на ПСС

На наше големо задоволство, а веруваме и на присутната публика, изминатата недела во просториите на Оперативниот и тренинг центар на …

Видео презентација од вежбата за пребарување и спасување на повредени во авионска несреќа

За време на НАТО-ЕАДРЦЦ вежбата за одговор при катастрофи, која се одржа во септември во Охрид, реализиравме успешна соработка со …

Одржан прекуграничен настан во Корча, Албанија

Во текот на вчерашниот ден во Корча, Албанија, се одржа прекуграничен настан под слоганот „Минато, традиција, иднина – Начин на …

Видео презентација од учеството на ПСС во НАТО-ЕАДРЦЦ вежбата

Кратка видео презентација за нашето учество во НАТО-ЕАДРЦЦ – меѓународната вежба за одговор при катастрофи, која се одржа во Охрид, …

ПСС дел од деветнаесеттата голема меѓународна „НАТО-ЕАДРЦЦ“ вежба

Во периодот од 19-24 септември 2021, Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид зеде активно учество во вежбата за одговор …

Извештај за спроведените активности на ПСС поврзани со пожарот на Галичица

Во понеделник, 30-ти Август, од страна на оперативниот центар за одговор при катастрофи на Црвен крст на Република Северна Македонија, …

Со зголемување на температурите пожарот повторно се разгорува (фото и видео)

Тимовите на ПСС, сѐ уште го набљудуваат развојот од безбедна далечина, но за жал, со покачувањето на температурите и ветрот …

Утринската роса го локализира пожарот, но опасноста сѐ уште постои (фото и видео)

Тимовите на ПСС при Црвен крст Охрид, кои од рано утрово патролираат по должина на граничната линија, информираа дека најголем …

Тимовите на ПСС од терен ја следат состојбата со пожарот на Галичица

Од раните утрински часови, два тима на Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид, воспоставија логистичка база во спасителната станица …

Успешно извлечено домашно милениче во месноста Канео

Утрово во 08:15ч. оперативниот центар на ПСС беше алармиран од загрижен граѓанин, чие домашно милениче, куче од расата лабрадор, заглавило …

Трета интервенција во месец Јули

Денес во 12:00ч., во оперативниот центар на Планинската Спасителна Служба, беше пријавено дека движејќи се по патеката од с. Трпејца, …

Уште една интервенција на ПСС, за среќа и овој пат без повредени лица

Доцна попладнево, во 19:15 часот, оперативниот центар на ПСС беше алармиран од посетител на плажата во Љубаништа, барајќи помош за …

Повеќе од 12 часа неизвесност со среќен епилог на Плакенска планина

Доцна синоќа во 23:28ч. оперативниот центар на ПСС беше алармиран од граѓанин на Охрид, со информација дека негов близок роднина, …

Воспоставена соработка и реализиран двонеделен тренинг со воздухопловниот ВИНГ на Армијата

Со одобрение на Министерството за Одбрана и Генералштабот на Армијата, Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид започна многу значајна …

Отворен ден и заедничка промоција со армискиот воздухопловен ВИНГ

Во текот на вчерашниот ден, од 16:00 до 19:00 часот, во армискиот центар за обука на вода во Охрид беше …

Воспоставена соработка со воздухопловниот ВИНГ на Армијата

Со одобрение на Министерството за одбрана и Генералштабот на Армијата, Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид започна многу значајна …

Заврши финалната планирачка конференција на NATO – EADRCC

Заклучно со вчерашниот ден, по девет работни денови, заврши финалната планирачка конференција за вежбата на NATO – EADRCC (Euro-Atlantic Disaster …

Уште една АТВ несреќа во Охрид

Денес во 18:05 ч. оперативниот центар на ПСС беше алармиран од страна на Итната Медицинска Помош од Охрид, која добила …

Остварена кратка, но многу значајна средба со Г-дин Влатко Јовановски, Шеф на Секретаријат на DPPI SEE

Денес, на наше големо задоволство, оперативниот и тренинг центар на ПСС, го посети шефот на Секретаријатот на DPPI SEE – …

NATO – EADRCC DISASTER RESPONSE EXERCISE Ohrid 2021

Во Септември 2021 година, во Охрид ќе се одржи меѓународна вежба за одговор при катастрофи во организација на NATO – …

ДЕМАНТ на изнесените ставови на координаторите на советничките групи од општина Охрид

Почитувани сограѓани и медиуми, Не можеме, а да не реагираме на вчерашните изјави на Градоначалникот и координаторите на советничките групи, …

Власта и опозицијата во Охрид за прв пат се обединија и тоа против Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид

И покрај стотиците успешни интервенции во изминатите 19 години, и покрај огромните жртви на волонтерите кои го ризикуваат сопственото здравје …

Потрага по залутан собирач на шумски плодови

Хируршки прецизно, согласно досегашната статистика, во периодот мај-јуни ПСС добива по неколку СОС повици за залутани или повредени собирачи на …

Остварени средби со г-дин Елвис Али, програмски директор на Делегацијата на ЕУ во РСМ и претставници на JTS (Joint Technical Secretariat IPA CBC MK/AL)

Во текот на изминатата недела остваривме средби со г-дин Елвис Али, програмски директор на Делегацијата на ЕУ за ИПА 2 …

„Агенда 35“ за искористеноста на ЕУ фондовите и нашата успешна приказна на патот кон Европа

Успешната приказна на Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид препознаена од европските донатори. Со заедничка реализација на прекугранични проекти, …

Асистенција за поддршка на едрењето во Охрид и подигнување на еколошката свест за одржливо искористување на природните ресурси

Денес, од раните утрински часови, по барање на едриличарите од Охрид, беше спроведена асистенција за спуштање на пловни објекти во …

Несреќа во атарот на село Коњско, Охрид

Денес во 11:15ч. оперативниот центар на Планинската Спасителна Служба, беше алармиран од група домашни туристи, кои со изнајмени АТВ возила …

Бурно тримесечје за ПСС

Во периодот од 01.01.2021 до 31.03.2021 година, Оперативниот центар на Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид, регистрира рекордни 27 …

Достава на храна и лекови во атарот на село Свињишта

Во текот на вчерашниот ден, добивме повик од семејство кое одгледува овци и живее 3 км оддалечено од селото Свињишта, …

Две интервенции во еден ден

На 21.02.2021 год. (недела), во 16:35ч. од страна на Итната Медицинска Помош Охрид, беше побарана асистенција од ПСС при интервенција …

Промоција на новите специјализирани возила и опрема за спасување во зимски услови (Видео и фото)

Денес, на охридската ривиера, беа промовирани новите специјализирани возила и опрема за спасување во зимски услови, наменети за потребите на …

НОВА ИНТЕРВЕНЦИЈА на ПСС И АПЕЛ ДО ЈАВНОСТА

Вечерва во 17:35ч., оперативниот центaр на ПСС доби повик за интервенција врз заглавено возило управувано од унгарски државјани, на превојот …

Пристигна дел од новата специјализирана опрема за спасување на планина во зимски услови

Конечно, по долго исчекување, се реализира уште еден дел од нашите стратешки определби, да бидеме во служба на граѓаните во …

Трагична несреќа на Галичица

Денес во 13:45 часот, оперативниот центар на Планинската Спасителна Служба доби повик за случена несреќа со трактор на шумски пат …

Интервенција на ПСС во Струшко

Денес, во 13:25 часот, оперативниот центар на Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид беше алармиран од страна на Центарот …

Планинската Спасителна Служба во обид да го спаси македонското достоинство

Утрово на иницијатива од волонтерите на Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид, а во соработка со ЈП Охридски Комуналец, …

Повторно интервенција на ПСС за неполн месец

Денес, во 9:39 часот, оперативниот центар на Планинската Спасителна Служба, доби повик од граѓанин кој пријави несреќа што се случила …

Шеста интервенција на ПСС од почетокот на годината

Оперативниот центар на Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид, во 9:00 часот, прими повик од граѓанин за случена несреќа …

Интервенција за извлекување на повредено лице во сообраќајна несреќа

Денес, во 11:45 часот, оперативниот центар на Планинската Спасителна Служба при Црвен Крст Охрид доби повик од страна на Итната …

Ден на планетата Земја

Денес, 22 април, во повеќе од 175 земји, се одбележува Светскиот ден на планетата Земја. Целта на одбележувањето е подигнување …

Интервенција на Планинската Спасителна Служба

Денес во 12:15 ч. оперативниот центар на Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид прими повик од страна на група …

АПЕЛ до сите љубители на планините

Почитувани сограѓани, алпинисти, планинари, скијачи, велосипедисти, љубители на природата и планинските спортови Веруваме дека токму Вие, луѓето кои ја сакаат …

ПСС ги става своите капацитети во насока за ублажување на состојбите предизвикани од Корона вирусот

Согласно состојбата со Корона вирусот и мерките и препораките на Владата на Република Северна Македонија, денеска, на иницијатива на градоначалникот …

Остварена средба со директорот на Дирекцијата за Заштита и Спасување

Денес, во просториите на Планинската Спасителна Служба беше одржана средба со г-динот Аднан Џафероски, директор на Дирекцијата за Заштита и …

Промоција на новиот проект кој ПСС ќе го спроведува со партнерите од регионот

На граничниот премин „Свети Наум“ беше одржана промоција на проектот „Нови можности за безбеден зимски авантуристички туризам“, финансиран од Европската …

Интервенција на ПСС на превојот „Баба“ на планината Галичица

Планинската Спасителна Служба вечерва интервенираше врз заглавен автомобил на превојот “Баба”, на планината Галичица. Изведувајќи редовни тренажни активности и анализа …

Интервенција на Планинската Спасителна Служба

Денес во 13:46 ч. Планинската Спасителна Служба прими дојава од страна на СВР Охрид, за случена несреќа на карпест и …

Ден на безбедноста на планина

Црвениот Крст го одбележува 15 јануари како “Ден на безбедноста на планина”. По тој повод, Планинската Спасителна Служба при Црвен …

Прва интервенција на ПСС во 2020 година

На 13.01.2020 год. во 13:50 од страна на СВР Охрид, Планинската Спасителна Служба при Црвен Крст Охрид прими повик за …

СВ. КЛИМЕНТОВА ПОВЕЛБА ЗА ПЛАНИНСКАТА СПАСИТЕЛНА СЛУЖБА

На свечената академија која по повод празникот Св. Климент Охридски се одржа на 07.12.2019 година, во центарот за култура „Григор …

ЗНАЧАЈНО ПРИЗНАНИЕ ЗА УСПЕШНАТА СОРАБОТКА СО МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОДБРАНА

Во текот на вчерашниот ден, во опреативниот центар на ПСС имавме посета од делегација на Министерството за Одбрана, која ни …

Промотивно видео за Планинската Спасителна Служба

Промотивно видео за Планинската спасителна служба при Црвен Крст Охрид, формирана во рамки на проектот „Регионот Охридско Езеро – Безбедна …

Бурна седмица за Планинската Спасителна Служба

Планинската спасителна служба при Црвен крст Охрид, во периодот од 12-ти до 18-ти Август 2019 година, имаше обемен ангажман, кој …

Уште една интервенција, седма по ред

Денес во 13:11 часот, Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид доби повик од страна на група планински велосипедисти од …

Отворање на оперативниот и тренинг Центар на ПСС

Конечно реализиран уште еден значаен сегмент од нашата дводецениска мисија за развој на Планинската Спасителна Служба во регионот околу Охридското …

Новиот амблем на ПСС

Во пресрет, на свеченото отварање на новиот оперативен и тренинг Центар на Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид, со …